Milej zlatej #48 – prasinec 2024
Du rozchechtat bohy | Taky si přenášíte libůstky fiktivních postav do svýho života? | Stručně neznamená stroze | AI API pomocník vytvořenej pomocí AI | Copy soutěž
Du rozchechtat bohy
V cílový stanici járu 2024 je vytapetováno bilančníma postama. Nic proti. Vod svejch voblíbenců si je taky rád přečtu. Ale sám se do tohodlenc klubíku přidávat nebudu. Aspoň letos ne-e.
Japato? Tož fčíl mám náladu čučet spíš do budoucna. Tušim tam velký změny. Pracovní. Ale na robotu dnes házim bobek a po vzoru Madly Čevelový začnu novej rok plánovat tak, že si do kalendáře ze všeho nejdřív naházím všemožný dovolený.
Hotovson!
Když prej chce čovek rozesmát boha, má mu vyslepičit svý plány. Já su pro každou prču. Tož tady máte mý diářový ftípky, vy čtenářský božstvo!
🗓️ ledenec
⛷️ S eM vyrážím běžkovat, sjezdovat a líbánkovat do NMNM (Fryšavskej ledovec a Harusák to jistí).
✈️ S mladší dceró letím na pár dní do Barcy (každej náš fík dostává k patnáctinám vejlet do svýho vysněnýho města – před dvěma járy jsem kvůli tomu volil prezidoše kousek vod Ajfelovky).
🗓️ ou-nou(r)
🌋 Popadnu mafijánský brejle a s besťákem budu rajzovat vokolo Etny.
🗓️ březenec
🏔️ Na jaráky nejspíš zajedem s rodinou podpořit cestovní trafiku do vypovodňovanejch Jeseníků.
🗓️ červíkovenec
🏴 S eM a kámošama letíme hledat lochnesku.
🗓️ srpek
🚲 Rodinnó dovču tentokrát pojmem jako cyklo vejletování po severním Dojčlandu a Dánsku (ale neřikejte to dcerám – hodily by se marod).
No a tyhlendc velký akce, na kerý už mám(e) koupený letenky, buknutý ubytka a tak, samože doplněj taky „malý“ radosti, kerý sou kolikrát intenzivnější než hogo fogo akce, ke kterejm se čovek upíná.
Moc se těším, až v roce 2025 budu
učit starší dceru vyvolávat filmy a fotky v temný komoře (mě to babička naučila, gdyš mi bylo šest)
fandit mladší dcéři na basketu (a střihnout si s ní aji pár rodičovskejch trenálů)
trnout, jestli a v jakym stavu se synátor vynoří z lesa při nočním orienťáku
souznět se ženó při hovorech v autě (tam si tak ňák nigdo nenárokuje našu pozornost)
mrznout na šifrovačkách
potit se na šifrovačkách
sypat fóglům zrní
stříhat stromky
kosit
číst na dřevěný podlaze Tvůrcovny jsa vopřen vo francouzský vokno, ze kteréhožto vobčas se zalíbením pohlédnu na zobající fógly, vostříhaný stromky a pokosený seno
copypátečníkovat online
copypátečníkovat offline
psát sám sobě škandální ňůsletr
hrát s rodinou deskovky
louskat další lekce norštiny
jezdit do Reduty na premiéry
cákat blahem
obrážet orienťácký závody po celý republice a kempovat na těch vícedenních
převalovat na patře 100 nej moků na Salónu vín ve Valticích (aspoň dvakrát!)
kreativně prokrastinovat
toulat se neznámou krajinou
nocovat v divočině
plavat každý pondělí s eM a Romísem
objevovat další perly severský literatury
poslouchat Tatáče naživo (bez toho by byl rok takovej neúplnej)
učit svý fosilní prsty vibrato na houslích
čučet do blba
žasnout nad genialitou knížky Tvůrčí akt (furt si ju dávkuju po odstavcích, abych ju dočetl co nejpozdějác)
rozdmýchávat třebíčskej orienťák
radovat se z toho, jak se náš pes umí radovat, a učit se to od něj (stejně jako jeho protahovací sestavu, kerou cvičí pokaždý, gdyš vstane)
objevovat nová zákoutí čajovýho světa s pomocí tý nejlepší čajový průvodkyně Začevy
pomáhat synkovi včelařit
těžit Fosilní palivo s Kavkáčem
rozhejbávat český školství (nejen s Kavkáčem)
študovat, jak psaní pročišťuje myšlení
rodit projekt Ještě pořád
Gdyš to tak čtu, fuckt se mám(e) náramně.
Krom toho všeho bych se taky rád naučil pár novejch věcí. Jen si ouplně nésu jistej u koho. Poradíte aspoň s těmahle třema?
👃Aroma terapii (když už mi ju Elin.ejáj tak často doporučuje) – že by Janka Urbanová?
🎓 Learning design – je někdo lepšejší než Klára Pirklová?
🎨 Prostý kresby tužkou/stylusem, ze kterejch by se mohl stát můj autorskej ilustropis ve stylu umění primitivních národů – vůbec nevím, ke komu se zapsat.
👀 Že byste si fuckt radějác přečetli ňáký to bilancování letoška? Poslušte si. Jinde. Účetní uzávěrku už vydala třeba Mišél nebo Podnikavka. Čekám ju aji vod Kavkáče (možná už v dnešních Ňůsletrech?). Vloni mě bavil aj Bětoslavin bilanční post.
Ale že ste to vy, zglosuju svůj rok 2024 aspoň lapidárně: Ticho před tornádem.
A jak vodhaduju jár 2025? Čím-dál-tím-víc čuju, že to bude rok transformační.
Taky si přenášíte libůstky nebo móresy fiktivních postav do svýho života?
Já se přistih, že to po letech zas dělám u jedný literární vosoby. Před bacilovirem sem díky Robo Vlachovi vobjevil Michaela Connellyho. Během chvilky sem zhltl celou víc než 20dílnou sérii případů Harryho Bosche.
Tenhle detektiv z LA rozhodopádně není žádná modla, ke kerý bych vzlížel, a už vůbec nestojím vo to prožívat podobnej život jako von. Ale! Díky Connellákovi si už pár let libuju v džezu. Ta hudba se mi líbila asi dycky, ale slýchával sem jen ňáký fragmenty a znal tak možná jedinýho jazzmana ménem – jasně byl to Louis Armstrong.
Harry ale poslouchá onačejší saxofoňáky a trumpeťáky. A tak sem si v jednotlivejch dílech boshovský ságy na Kindlu vyhajlajtoval týpky jako Art Pepper, Frank Morgan nebo Miles Davis. Všecky sem je začal poslouchat. A dělám to dodnes
Hrajou bezva, ale až letos sem vobjevil vopravdickýho džezmena mýho srdce. A zase v tom hrál roli Bosch. Tentokrát sem si pustil seriálový zpracování. A ouplně mě uchvátila muzika Bena Webstera. Nechápu, jak mi v knižní verzi mohla proklouznout. Jestli tohodle týpka neznáte, dejte si aspoň tohlenc album:
Tahle inspirace je nevinná a povznášející. Ale fiktivní postavy vobčas dokážou strhnout vyložený šílenství. Jako fosil se nebudu pouštět do rozborů filmovejch idolů. Radějác připomenu knížku, kerá mi dost změnila život – Utrpení mladýho Werthera.
Na konci vosumnáctýho století tenhlenc příběh nešťastný lásky rozpoutal wertherovskou vlnu – po vzoru hlavní postavy se nosil modrej frak, žlutá vesta a hnědý gatě. Ale bohůmžel nezůstalo jen u módy – mlaďoši začali napodobovat taky Wertherovu samovraždu. Goethe to těžce nesl, a tak další vydání uvedl mottem Buď mužem a nenásleduj mne.
Já se kvůli Wertherovi ani nemordoval, ani sem neměnil šatník. Mně ta knížka votevřela voči v tom, že nemá cenu bejt s někým ve vztahu jen z kamarádství. Šel sem za svým srdcem. A aji po vosumnácti letech su za to rád.
No a gdyš zapátrám ještě hloubějác do svýho života, dost zásadně mě vovlivnila ještě literatůra, kerou sem hltal v dětství. Šlo vo foglarovky. Ten vliv byl fuckt vobří – po vzoru Rychlejch šípů sem založil podobnej klub a dlouhý roky ho vedl, chlívečkoval modrej život, pořádal výpravy, psal kroniku, vydával časáky…
Jak to máte vy? Ovlivnila ňáká fiktivní postava váš život? Fuckt si to moc rád přečtu!
Stručně neznamená stroze aneb Jak z nulovejch konverzí dofrčet ke stop stavu jen díky novejm textům
Pište stručně! Tak zní jedna z nejcitovanějších copy pouček. Jenže copywriter samouk si tuhle radu dost často vyloží po svym a dá rovnítko mezi stručnost a strohost. Stvoří sdělení, kerý je krátký, ale naprosto bezzubý.
Vobčas zkrátka potřebujeme prostor, abychom se mohli rozmáchnout rozehráli přesvědčovací koncert. Jasně, v copywritingu není dobrý natahovat text jako horkou kaši. Ale nevyplatí se ani vopačnej přístup: Myslet si, že všecko stačí vodbýt v pár holejch větách. To by se totiž mohlo stát, že vaše úsilí přinese přesně nula vejsledků.
Přesně tak dopadla původní textace jedný stránky. Gdyš sem ju přepsal, museli ju majitelé brzičko stopnout, páč rázem měli plno. Rád vám vyzvoním, jak sem při tvorbě uvažoval.
A nebude to žádný klouzání po povrchu. Čeká vás minimálně hodina poctivýho študýrování. Prej se do kurzu vracej anti-tik-ťokárny. Tož su zvědavej, estli si něgdo fuckt přečte článek dlouhej skoro jako semestrální práce.
Podle statistik je jistý, že si ho za půl měsíce už aspoň votevřelo víc než pět set člobrdů. No a podle zatím jedinýho vohlasu se zdá, že si ho aspoň jeden týpek přečetl celej. Kolegáček, kerýho si fuckt vážím, 🙏 mi totiž vo Přepišme to #8 napsal:
Potřeboval bych umět vysvětlovat dobré psaní aspoň z poloviny tak jako ty.
Díky za osvětu. Dával jsem tě okamžitě za příklad jako nejlepší zdroj v oboru. :)
Copy soutěž
✍️ Přátelé dobrýho copy, Přepišme to!
Po 5 járech se vrací copywriterská soutěž, díky kerý můžete:
✅ potrénovat textařskej um
✅ porovnat svý dílo s dalšíma tvůrcama
✅ vyhrát knihu
🗓️ Vaše vybroušený návrhy vyhlížím do Tří králů 2025.
AI API pomocník vytvořenej pomocí AI
Platim si Clauda. Šikovnej klučina. Ale sejří mě, že nejpozdějác po hodině intenzivnějšího používání mě šoupne do horšavějšího LLM a do toho lepšího (aktuálně vede 3.5 Sonnet) mě pustí zasejc až za hafo hodin.
Tož sem se vztekl, popadl Clauda a nak(l)ódil si s ním MAC OS appku, díky který používám 3.5 Sonnet přes API. Jasně, není to tak pohodlný jako webovej chat, ale můj AI parťák umí stejně jako chat pracovat s nahranejma souborama a držet historii. Navíc je voproti chatovací appce děsně levnej – měsíčně mě zatím nestál víc než dolar (samotnýho mě to šokuje). Hlavní ale je, že mi zatím nigdá nepísnul, že sem si vysosal přidělenej prostor a musím se spokojit třebas s LLM Haiku.
Pomocí AI si tuhlenc vychytávku zvládne udělat vopravdu každej, kdo fuckt chce. Sám kódit vůbec neumím, byť některejm těm klikihákům trošku rozumím, páč je používám metodou pokus-vomyl, gdyš amatérsky (čili s láskou) upravuju svý webísky. Díky AI je tvorba jednoduchejch appek fuckt snadná a zábavná. Tohodlenc fešnýho chytráka👇 sem měl vyňuňanýho do hodiny.
Brikety poznání: Po vyslechnutí spalte!
Prasincový premiéry Fosilního paliva:
#6 Jak princip setrvačníku usnadňuje tvorbu
Natáhnout setrvačník na autíčku dá dycky zabrat. Ale pak už fáro frčí (skoro) samo. Stejnej princip platí i ve tvorbě. Jak na to deme my s Kavkáčem a co nás posouvá dopředu?
#7 Čtete chytře, nebo mudlovsky?
Název je možná harrypotterovskej, ale do Bradavic fuckt nemíříme. Tentokrát se bavíme vo tom, jak přejít vod běžnýho louskání stránek k promyšlenýmu systému čtení, díky kerýmu z každý knihy vymačkáte maximum.
A malá lákačka na ledencový fosilnění. Hnedka 2. den roku 2025 se můžete těšit na poudání vo tom, jak a proč využívat složený ouročení v tvůrčím aji běžnym životě.
K vodběru Fosilního paliva tudy.
Dík jak býk za čajík
Fuckt jste mě dostali! Poslední milý zlatý numero mi přineslo pozvání na rekordních 8 virtuálních konviček čaje.💙
Dík jak býk tentokrát patří Bohdaně, Martině, Hance a Martinovi! 🙏
Malá domů
Takhle pomáhám (nejen) kolegáčkům copywriterům
💡AHAbook: Cenotvorba (nejen) pro copywritery – Čtení, který vás vobohatí. Nově aji v tištěný verzi!
📶 Konzultace a mentoring – Konstruktivní dialog, kterej vás posune na vyšší level.
🔎 Rozbor textů – Nechejte své copy zrentgenovat ostřížím zrakem. Zjistíme, kde je zakopaný pes. Ukážeme si zlepšováky. A třebas i něco společně přepíšeme.
🤝 Mastermind – Malá skupinka, velká důvěra, a hafo AHA momentů.
🪂 Tandovej mentoring – Když jeden mentor nestačí, vrhnou se na vás dva.
💰 Kurz cenotvorby – Wifikundace, který vám pomůžou makat míň za víc.
A pro firmičky by něco nebylo? Jasan že jo!
🎥 Základy copywritingu – online kurz pro člobrdy, co si chtěj psát texty sami. Jen za 555 KaČek!
🎓 Copyosvětovna = 2v1: školení copywritingu + textařskej workshop.
👫 Týmovej mentoring – hodíme vaše copýtkový nebo textařský voddělení do profesního gala.
A zadarmíčko bys neporadil? Klíďo. Nate!
🥢 Copyhubky – snadná kouzla pro lepší texty.
✍️ Přepišme.to – vysoká škola copywritingu.
🎩 Kouzla pro copywritery – telka pro kolegáčky.
🎧 Kouzlení se slovy 1 – profi natočenej audioblogísek
🎧 Kouzlení se slovy 2 – pro velký úspěch pokračování ;-)
Líbí se vám tohlencto čtivo a máte nutkání se revanšovat?
Přepošlete Milýho aji zlatýho kamarádům. Písněte mi, co se vám líbilo nejvíc. Nebo mi uvařte virtuální konvici tvůrčího čaje.