Milej zlatej #41 – květenec 2024
Wifikundace pro veřejný vystupování aneb Jak (se) nepodělat (z) přednášení.
Wifikundace pro veřejný vystupování
aneb Jak (se) nepodělat (z) přednášení.
Nésu žádné rozené rétor. Nésu týpek, co by se hrnul na pódia a cákal blahem z veřejnýho předvádění. A nésu ani chodící encyklopedie prezentačních mouder.
Máte to podobně? Možná by se vám šiklo pár wifikundací, kerý mi pomáhaj k tomu, že čas vod času vylezu ze svý introušský ulity, vystoupím kdesi před lidma a nepodělám se z toho.
Nečekejte žádný příručkový moudra. Navopak. Vyzvoním jen to, co jsem v knížkách nevyčet (Jo, možná jsem nevzal do pazour ty pravý, takže v ňákejch tyhle rady sou.). Chcete? Nate!
Chystačka vobsahu
🗺️ Myšmapa
Naprostej základ, ke kterýmu sahám pokaždý, když mi přijde přednášecí pozvání. Rozkreslím si požadovaný téma, abych vůbec věděl, jestli vo něm mám co říct. Větvím, přidávám, dumám. Když všecko hezky naskakuje, pozvánku přijmu a myšmapu pak použiju jako základ pro budování vobsahu. Vono se totiž struktura a pořadí vobsahu mění vo dost snadněji v mindmapě než v prezce.
♻️ Recyklace vosvědčenýho
Dlouho jsem si myslel, že každý mý vystoupení musí bejt zbrusu nový. Chyba lávky! Obzvlášť když jde vo soukromý akce. Pokaď nejste Madona, většina lidí v publiku vás uvidí prvně. Je proto navopak dost dobrý, když použijete svoje bestovky. Muzikanti taky přece hrajou furt dokola stejný písničky a lidi to žerou.
Podobně se dá poskládat i veřejný vystupování. Jo, je možný, že na něj přijdou aji vaši core fans. Ale kdo jinej než voni vám případný vopakování vodpustí? jedním dechem dodávám, že jsem ještě nigdá nepoužil naprosto totožnou prezku/osnovu. Je to celkem logický. V mezičase mezi akcemi vždycky vytvořím něco novýho a to přednášku vosvěží. No, a „staré“ storky lze zase vylepšovat. Takže od recyklace jsme se dostali k upcyklaci.
⏳Začít nejpozdějác včas
Čas je váš nejmocnější spojenec. Začněte s přípavou fakt s velkým vodstupem, aby mohla dílčí témata vykrystalizovat a uzrát ve vaší makovici. Nemusí to být nic podrobnýho. Stačí naťuknutí jednotlivých kapitolek. Pak nechejte čas, ať pro vás pracuje. Říká se tomu kreativní prokrastinace. 😇 Uvidíte sami, jak na vás nápady budou samy skákat. Obzvlášť když to budete nejmíň čekat.
🏃 Vyražte nápadům naproti
Nazrál čas, abyste naplnili prezentaci, osnovu nebo script? Jděte se projít. Když se hébu, su kreativnější. Proto vyrážím ven s jasným cílem: mezi kroky dumat nad klíčovým obsahem. Funguje to skvěle. Nápady si hned diktuju do mobilu nebo chytrých hodinek. Automaticky se přepíšou do textový podoby. No, a z dobrejch nápadů pak člověk už daleko snáz vysedí zbytek vobsahu.
🪓 Sekáček na vobsahový maso
Čas hraje aji další důležitý role. Když mám hotovej draft prezky, zkusím si ji říct a stopuju si, jak dlouho mi povídání trvá. Od vejsledku vodečtu 15 až 20 %, páč až budu mít prezku v krvi, bude vodsejpat daleko rychlejác.
Ještě nigdá se mi nestalo, že by tenhle první prezentační pokus byl kratší, než si přejou orgové. A ono to není zas tak velký překvápko. Nejdřív totiž čověk může tvořit v lehký panice z toho, že nebude mít „tak dlouho“ vo čem povídat. Jenže jestli svým voborem žijete roky, budet mít přesně vopačnej problém.
Už jste vyklidnění, páč víte, že po pěti minutách nezvadnete jako lilium. Tož sekeru do ruky a vyrubejte veškerej balast, kerej ste do prezky v rámci původní paniky nafrkali. Nestačí? Tak to chodí. V tom případě se na vobsah podívejte vočima posluchačů a vyberte jednu dvě kapitoly, kerý jsou pro ně nejmíň přínosný. Ty vobětujte. Pak si zkuste prezku vodvyprávět znova.
Ladění formy
🍃 V jednoduchosti je fuckt síla
Mluvenej projev je mega vodlišnej vod toho psanýho. Zapomeňte na složitý souvětí. Vykvajzněte se na myšlenkový vodbočky a vsuvky. Čtenář by je snesl. Posluchač ne. Dlouho mi trvalo, než jsem tohle pochopil a hlavně přijal za svý. Ale přes to vopravdu nejede vlak k úspěchu.
㉏/㉉ Pareto forkový pravidlo
Humorný hlášky vokořeněj vobsah. Ale nedělejte z přednášky bezduchou šou. Důležitej je dobrej votvírák a taky závěr. Když to mezi tím bude „jen“ srozumitelný a přínosný povídání, díky výraznýmu úvodu a závěru to jako celek vyzní skvěle. No a když tu a tam přeci jen přidáte fórek, nic hroznýho se nestane. Jen to nepřehnat.
📝 Script
Rozporuplná věc. Mně se osvědčila. U veřejnejch vystoupení si ho dělám vždy. Do texťáku si ke každýmu snímku napíšu, co přesně chci říct. Prostě takovej scénář. Ale bacha! Neučím se ho zpaměti slovo od slova. To je cesta do pekel. Vypadne ti jedno slovíčko a zásek je na světěl. Je to spíš řízená improvizace. Nebazíruju na přesným znění. A při postupným trénování nikdy nezazní dvě stejný přednášky.
🎧 Audio nahrávka
I když na přesným znění nebazíruju, script si nahraju jako audio. To si pak pouštím třeba v autě, aby se mi obsah dostal pod kůži. Někdy si taky sednu do křesla, pustím audio a zároveň očima sleduju script – čím víc smyslů do učení zapojím, tím to jde líp. Během poslechu mě taky napadají další zlepšováky.
👨🏫 Testovací prezošky
Když mám naposlouchanej script, zkusím si párkrát celý vystoupení. Soustředím se při tom na místa, ve kterých ztrácím nit. Ty si zvýrazním ve scriptu a vytvořím si k nim spouštěče – slůvka nebo obrazy, který mě nasměrujou k tomu, co má následovat.
📱Self videjíčko
Dřív jsem si na mobil točil celý cvičný prezky. Fčíl mi stačí pár minut pro posouzení fílingu. Ze začátku jsem taky svý vystoupení testoval na rodině. Ale kdybych je měl svejma kejklema vobtěžovat pokaždý, když mám někde mluvit, tak je asi dost votrávím. Navíc s každým dalším vystoupením se mi zvětšuje zdravý sebevědomí, takže už mi fuckt stačí jen kousek toho videjka.
V den D
🚘 Auto prezentace
Než vyrazím na cestu, pošlu si zjednodušenou prezku do mobilu. Většinou jedu známou cestou po dálnici, takže navigaci nepotřeuju. Místo ní si nahlas projíždím prezentaci hezky snímek po snímku. Je to poslední trénink i ujištění, že su dobře nachystané.
👄 Hubolamy
Něco jako jazykolamy, který slouží k roztažení huby. Díky nim pak při povídání víc votvírám tlamu a je mi líp rozumět. Můj nejoblíbenější: OUVEKS JAUVAJS. Je potřeba jít do extrému. Pokaď u něj necítíte pnutí, děláte to blbě. 😇 Nejčastejc praktikuju při řízení. Klidně pár dnů předem. Ale hlavně při cestě na přednášku.
🍼 Zázvorovej nakopávač
Na energeťáky sem nigdá nebyl. Miluju ale ginger shoty z Lídlu. Lemtám je, když cejtím, že na mě něco leze. Ale taky před každým veřejným vystoupením. Dodává mi to šťávu a po těch letech možná funguje aji jako palcebo. Zkuste si taky najít voblíbenej nakopávací/uklidňovací drink a udělejte si z jeho vyzunknutí předpřednáškovej rituál.
👃Antistresová tyčinka
Mám tuhlenc. Je nenápadná. Nosím ji v sáčku nebo v kalhotech. Snadno se schová v dlani. Dva nádechy a jsem klidnější než želva.
📝 Lísteček s textem: Vodborník seš ty!
Spolehlivej zabiják všech impostorů. Mám ho i v závěrečným check-listu, kterej procházím chvilu před vystoupením.
✅ Check-list před popravou vystoupením
V závěrečným shonu nebo stresu čovek klíďo zapomene aji na samozřejmosti. Proto jsem si kdysi před léty v Google Keeep udělal fajfkovátko toho, co mám udělat těsně před vystoupením. Píšu si tam třebas seznam věcí, který mám vzít na pódium nebo je potřebuju mít u počítače. Připomínám si, že mám mobil i hodinky hodit do režimu nerušit nebo rovnou do letadla. Nebo podle něho kontroluju, jestli mám dobře nastavenou veškerou natáčecí techniku (světla, kamera, mikrák, nabíječky…).
Specifika onlinovýho přednášení
🏮Barevnej lísteček u čočky kamery
Koukat na živý publikum je celkem jednoduchý. Jenže když přednášíte na kameru, často vás zrak táhne spíš k monitoru. Proto si k objektivu lepím růžovej post-it lísteček. Přitahuje mou pozornost a připomíná mi, kam mám vejrat.
👨💻 Zobrazení prezentujícího
Jasně. To můžete mít aji při vystoupení na pódiu. Ale tam funguje spíš jako záchrannej kruh – pro případ totálního výpadku. V onlinu tuhle wifikundaci můžete využít daleko víc. Můžete do ní nasypat hotový příběhy a pak je herecky číst. Prostě trošku hrát divadýlko, že je říkáte spatra. Občas se naoko zamyslíte, měníte intonaci, tempo… Posluchači to nepoznají. Naopak budou z výsledku nadšení.Vyzkoušeno. Opakovaně.
Jak to rozdejchat po akci
💩 Ňákej problém se vobjeví vždycky
Nikdy nic nevyjde naprosto dokonale. Důležítý ale je uvědomit si, že často vo problému víte jenom vy. Proto je dobrý přijmout to jako hotovou věc. Na poslední živý prezce se mi stalo, že si orgové nestáhli moje písmo, i když jsem jim ho poslal. Do poslední chvíle se to sice snažili nahodit, ale nevyšlo to. Dřív bych z toho šílel. Letos jsem to vzal s ledovým klidem a soustředil se na svůj výkon.
💔 Nigdá se nezavděčíte všem
Rozhodopádně to platí vo veřejnejch vystoupeních, na kterejch jste si konkrétní téma nevybrali sami, ale vybral si je org. Stalo se mi to teď v ounoru na COE. Téma mi moc nesedělo do programu, ale orgové si jím byli jistí. Vejsledek? Při pohledu do hodnoticí appky mi do zpěvu nebylo. Jenže tam se jen hvězdičkovalo.
Záchrana přišla naštěstí brzo. Nejdřív si mě u kávy našla jedna posluchačka a moc děkovala za přednášku: „Kdybych vás slyšela před 10 lety, nikdy bych podnikat nepřestala.“ Brzy na to se objevily pozitivní reakce aji na sockách a nakonec se zvedlo aji hodnocení v appce. Moje rada tudíž zní: z nepřímé kritiky si nic nedělejte, za konstruktivní buďte rádi. No a jestli jste do příprav dali kus sebe, určitě nakonec přijdou i pochvaly.
🕳️ Pocit prázdna
Je běžnej hlavně po prvních vystoupeních a po akcích, na kterých vám fuckt záleží. Máte za sebou něco, do čeho jste investovali dost času a energie. Teď je to fuč. Funguje mi na to jedniný – čas. S dalším a dalším vystoupením se prázdnota zmenšuje. Ale aji tak není špatný mít v publiku spřízněnou duši, která vás po vystoupení podrží, povzbudí, rozesměje…
Milej zlatej na akcích minulých i budoucích
A kdeže jsem to vystupoval, že mám tu drzost házet do placu ňáký tipy? Mý přednáškování probíhá většinou v uzavřenejch skupinách (naposled třebas pro UMPRUM) nebo je za pejwólem. Ale vobčas jsem pronesl aji něco veřejně přístupnýho. A pár mejch vejstupů se dočkalo aji zvěčnějí pomocí pohyblivejch vobrázků:
Copycamp #11

Na volný haksně TýVý
Podkástovej triptych
A fčíl vy, milí zlatí! Poradíte?
Nevim, čím sem si to zasloužil, ale jsem pozvanej do tří podkástovejch rozhovorů. To je pro mě pole nevoraný. Nebo teda do tohodlenc outerka aspoň bylo, páč první tóčo už proběhlo. 👇

Jako dost věcí se dá převzít z příprav na prezentoškování. Ale jistý specifika todlenc poudání přece jenom má. Vobzvlášť, když se točí aj video verze. Fuckt bude hepáč, když mi písnete vlastní fígly, jak se na podcastování nachystat.
Vono totiž jistí černí ptáci na špičce mý copy věže štěbetaj, že nejspíš nezůstane jen u podkástovýho triptychu. Tož ať se dostanu do fazóny… 🙏
Kapka bulváru: Porazil jsem Kalkulátora
Roky jsem vo tom ani nevěděl. Až letos na mě vybafnul ňákej článek, ve kterým se pravilo, že vobávanej Kalkulátor z TV soutěžidla Na lovu je orientační laufař Jakub Kvášovský. To méno mi bylo povědomí z vejsledkovejch listin. Tož jsem mrknul do análů a vobjevil tohlenc:

No fakt! Je to von. V orienťáckým mundúru ho můžete zmerčit třebas v novácký reportáži.
Rozhodopádně si sem jistej, že jako lovec by mě určo vyklepl zase von. A tak je to se vším. Čověk nemůže bejt nej ve všem. Závidíte lidem slávu, followery, prachy, klioše, pozvánky na konference? Často není co. Kolikrát je to draze vykoupený. Anebo jde taky vo nablýskaný pozlátko, kerý má s realitou prdlajs společnýho. Mnozí by ho z fleku vyměnili za „vobyčejnskej“ život, zdraví, spoko rodinu, podporujícího partnera…
Mimoňchodem: O vejkendu mě s Kalkulátorem čekaj další dva orienťácký souboje v lesích u chvaletický elektrárny. Sám su zvědavej, estli lovci zasejc pláchnu. Forma spíš nic než moc. Ale bojovnosti mám na rozdávání. :D
AHAbook se chystá do tisku. Í-buk fčíl levnějác
Když může tisknout Vachuda, tak já taky! :D No, motivace byla ve skutečnosti ein trochen jiná, ale když už jsem v tomhle numeru rozehrál ten bulvár…
Je to tak! Někdy na začátku léta vyjde papírovej AHAbook. Tisk už je domluvenej, grafický úpravy taky, ISBN rozjednaný.
No a páč elektronická verze bude pak levnější, říkám si, že bude fér, když si ji za lepšejší prašule budete moct pořídit už teď. Ať máte na těch všech plážích co číst, žáno.
Nuže spěchejte na www.ahabook.cz, v chlívku slevovej kupón libovolně promíchejte čísla z původní ceny a uvidíte kouzlo.
Dík jak býk za čajík!
Mý ňůsletrový tvoření se tentokrát rozhodla vodměnit Blanka. Dík jak býk! Nejen za pozvání na čajík, ale taky za milej zlatej vzkaz. 🙏 Při datlování Milýho zlatýho popíjím tuhlenctu lahůdku. 👇

Malá domů
Takhle pomáhám (nejen) kolegáčkům copywriterům
💡AHAbook: Cenotvorba (nejen) pro copywritery – Čtení, který vás vobohatí.
📶 Konzultace a mentoring – Konstruktivní dialog, kterej vás posune na vyšší level.
🤝 Mastermind – Malá skupinka, velká důvěra, a hafo AHA momentů.
🔎 Rozbor textů – Nechejte své copy zrentgenovat ostřížím zrakem. Zjistíme, kde je zakopaný pes. Ukážeme si zlepšováky. A třebas i něco společně přepíšeme.
🪂 Tandovej mentoring – Když jeden mentor nestačí, vrhnou se na vás dva.
💰 Kurz cenotvorby – Wifikundace, který vám pomůžou makat míň za víc.
A pro firmičky by něco nebylo? Jasan že jo!
🎥 Základy copywritingu – online kurz pro člobrdy, co si chtěj psát texty sami. Jen za 725 KaČek!
🎓 Copyosvětovna = 2v1: školení copywritingu + textařskej workshop.
👫 Týmovej mentoring – hodíme vaše copýtkový nebo textařský voddělení do profesního gala.
A zadarmíčko bys neporadil? Klíďo. Nate!
🥢 Copyhubky – snadná kouzla pro lepší texty.
✍️ Přepišme.to – vysoká škola copywritingu.
🎩 Kouzla pro copywritery – telka pro kolegáčky.
🎧 Kouzlení se slovy 1 – profi natočenej audioblogísek
🎧 Kouzlení se slovy 2 – pro velký úspěch pokračování ;-)
Líbí se vám tohlencto čtivo a máte nutkání se revanšovat?
Přepošlete Milýho aji zlatýho kamarádům. Písněte mi, co se vám líbilo nejvíc. Nebo mi uvařte virtuální konvici tvůrčího čaje.