Milej zlatej #31 – červíček 2023
I copyto zvládne postavit zeď. I vy zmáknete postavit písmenka do latě.
Aji copyto zvládne postavit zeď. Aji vy zmáknete „postavit" písmenka do latě
„Tvl! To bych vod takovýho intouše nečekala!"
Tuhlenc poklonu mi vpálila do ksichtu kámoška, když se dozvěděla, že tutajtu kamennou zídku stavím já.
Foto: slečna dcera starší. Momentky z dalšího vývoje nemám (páč si slečna našla chlapce) a pro beton jedu zase až zejtra. Tož si musíte vystačit s tímhlenctím začátkem.
Tož bez mučení kápnu božskou: Já bych to vod sebe taky nečekal. Když jsme měli na základce v pracácích dílny, plešatej učitýlek s přehazovačkou kolem celý hlavy mi dával jasně najevo, že mý výtvory by trumfly Pata s Matem. Vod tý doby si v hlavě nesu cejch copyta. Prácičky, kde jde jen vo hrubou sílu, tý se fuckt nebojím (Však jsem si sám vykrompáčoval aji celý základy pro tuhle zídku.). Ale když jde někde vo milimetry, dávám vod toho pařáty pryč.
Jak se teda přihodilo, že je ze mě najednou Bořek stavitel?
Prošel jsem si vosvědčeným vzorcem na dolování umu:
teorie → názorná ukázka → dozorovaná praxe → hození do vody → zpětná vazba
5 krok(odýl)ů k vydolování netušenejch schopností 🐊
1. Sonduj u zkušeňáků 🐊
V tomhle jsem měl fuckt štígro. Jednu hladovou zeď totiž kdysi stavěl můj tata. Drbal se s ňou sedum járů. Bodejď by ne – má 15 metrů na dýlku, 4 na vejšku a moh’ ju stavět jen vo sobotách. Tož jsem k němu zašel na rozumy – co a jak se základama, jaký kameny, co drenáž, jestli dávat železný vejstuže, jak všecko dostat do váhy a tak. To samý jsem pak vyšpízoval aji u pár dalších zkušeňáků. No, a ze všech rad jsem si zprůměroval předběžnou představu vo tom, jak asi tak postupovat. V nejhorším se dá použít aji Jůtůbko, akorát vod něj nedostaneš vodpovědi na tvý dotazy.
2. Dělej píkra mistrovi 🐊
Z pérdele klika pokračovala. Můj intoušskej kámoš totiž už pár zídek postavil a navíc se sám nabídl, že mi se začátkem zdiva helfne. Tož na jeden vejkend dojel aji s vejško měřidlem. Z těch přípravnejch prací mi málem jeblo (chtěl jsem toho přece udělat co nejvíc a co nejdřív), ale pak jsem vocenil, že máme všecko pěkně zaměřený a zídka se nikam neklátí. Tož celou sobotu jsem strávil v pekelný výhni tím, že jsem Jurášovi dělal pohůnka. To je prima part – čovek se moc nenadře, nemá za nic vodpovědnost, ale strašně moc toho vokouká.
3. Najdi si dozorce 🐊
Z pouhýho koukání se ale ještě nigdá nikdo mistrem nestal, žáno. Tož jsem v neděli převzal fanku a zednickou žlicu. Kamoš se chopil bičíku a přátelsky mě drezúroval. Lekce k nezaplacení. Doslova. Nic za ňu totiž nechtěl. Tož jsem ho vzal aspoň na fesťák, vo kterym jsem psal minule.
4. Nech se hodit do vody 🐊
Úplně, ale úplně nejdůležitější fáze. Dokavaď máš za zádelí borca, kterej tě kočíruje, je to jako šoférování v autoškole. Tepráf až si v tom ouplně sám, začíná se v tobě probouzet to, co bys vod sebe vůbec nečekal. Za vejsledek seš najednou zodpovědnej jen a jen ty. Tož nejspíš v pudu sebezáchovy vydoluješ pár náprstků skrytýho talentu. No a když ho zkombinuješ s tím, cos pochytal v předchozích fázích, máš šanci na úspěch.
5. Řekni si vo pojeb 🐊
Máš už co vokázat? Pozvi mistra na čumendu. Možná ti vysvětlí, žes toho dost zprznil. Možná tě ale jen poplácá po rameni. Vobojí se počítá. Dává ti to totiž jistotu. Buď v tom, že deš dobrým směrem, nebo v tom, že to děláš blbě. Zatím. Když ale vytrváš, donde aji na ty plácance.
A co vaše introjekty?
Hnedlenc zkraje tohodlenc čtiva jsem vám na sebe prásknul, že jsem si dlouho nesl cejch manuálního copyta. Díky 5 krok(odýl)ům jsem si tenhle pocit z kebule smáznul. Fuckt fajnej fíling!
Tož nenesete si aji vy ňáky debilní introjekty, cejchy nebo stigmata? Třebas vo tom, že nedokážete psát? Zkuste na ně hodit bobana. Popadněte klávesnicu, stylus nebo tužku a pusťte se do toho. Co si budem. Stavba zídky se dost podobá stavbě textu. Vybíráte vhodný kameny nebo slova, zkoušíte, jestli vám pasujou do šáru nebo do věty. Koukáte na dočasnej vejsledek z různejch úhlů. Vobčas musíte návrh spláchnout do hajzlu a zkusit jinou kombinaci…
No, a když takový copyto jako já zvládlo postavit zídku, proč byste se podobným postupem nemohli prokousat aji vy k tomu, že dokážete postavit prima text? Jasně. První výtvory nebudou hnedka na Puli-dcéra, ale budou vaše!
Krása nedokonalosti
Vím. Moja zídka není dokonalá. Ale slouží, jak má. Navíc se nad ňou zatím všeci rozplývaj. A hlavně: líbí se nám. Vod tý doby, co ju stavím, u mě propukla taková úchylka: Kdykoliv zmerčím kamennou zdislavu, pořádně ju zrentgenuju. Vokukuju, jak je ufakčená.
A víte co? Ty dokonale rovný výtvory postavěný ze stejnejch šutráků se mi vlastně moc nelíběj. Jsou takový sterilní, sériový, tuctový. Na naší Zdislavě voceňuju nepravidelnost a nedokonalost. Jasan, před zámek bych tohle dílo necpal. Ale v naší zahradě se vyjímá fanfárově. Možná se to má ouplně stejně s vašema textama. Tož hutě do teho!
Když dáš čoveku rybu, nasytíš ho na jeden den. Když ho naučíš rybařit, dáš mu potravu na celej život
Ouplně stejně se dá tohle moudro vztáhnout na stavění. Zídek aji textů. Mám k tomu ještě jednu čerstvou storku.
Po roce datlování jsem dopsal AHAbook. Když jsem se vloni v srpenci pouštěl do práce, říkal sem si, že to mám do listopadu hotový a stíhám vánoční trh. Naťukal jsem tři kapitolky. Kroutil sem se u nich jak hadica, páč se mi to furt ňák nezdálo. Tož jsem to ještě párkrát učísl a poslal kamošovi do katovny. Juráš (jo, je to ten stejnej Juráš, kerýho znáte ze zídkování), jak je jeho dobrým zvykem, byl upřímnej a řek mi, že se to čte blbě.
Tož jsem to celý veledílo spláchl do wécka, a jen co uschly kapesníky, pustil se do toho vod nuly. Přestal jsem si hrát na Roberta Vlacha říznutýho Ottem Bohušem a začal psát jako Roman Věžník. Díky tomu mimo jiný vznikl čaroděj Prachyfuč, kerej celou knížečku voživil, polidštil a dal jí taky fajnej směr.
To mi potvrdil aji kamoš Jura, a tak jsem ťukal dál. Když bylo hotovo, poslal jsem Jurovi celej rukopis. První reakce vypadala nadějně – líbí se mu to. Přečte si vše podrobně a vokomentuje pár věcí, kerý by vylepšil. Tož jsem si říkal, že za tejden je AHAbook na sazbě. No ty kokosáku! Jura mi postupně naservíroval pár stovek komentů.
Chvilu mi z toho bylo do breku. Už jsem to fuckt chtěl mít uzavřený. Ale pak jsem se kousl a začal se tím mořem zpětný vazby probírat. A víte co? Vono to nakonec celkem šlo. Pár připomínek jsem zavrhl, páč za nima stála neznalost copy voboru a freelancování. Dost komentů jsem hnedlenc zapracoval, protože šlo „jen“ vo jednoduchý prohození slov a tak. No, a pak zbylo tak dvacet (sou)větiček, kerý bylo potřeba přeformulovat.
Přiznávám, že jsem z toho všeho byl už tak unavenej a zacyklenej, že jsem už už chtěl u Juráše vyškemrat, aby to prostě ňák upravil za mě. Hrdost (a pocit, že zneužívám jeho dobroty) mi to ale nakonec nedovolila. Naštěstí.
Na těch pasážích jsem se toho totiž strašně moc naučil. Je to přesně ta fáze, kdy jsem byl hozenej do vody. No, a páč jsem se neutopil, mohl jsem postoupit do pátý fáze a říct si vo pojeb konstruktivní zpětnou vazbu. Kdybych si řek „jen“ vo hotový úpravy, možná bych se pro tenhle AHAbook nažral. Ale při tvorbě toho dalšího bych zas řval hladem.
Suma sumárum: Nakonec jsem moc rád, že jsem fšecky tyhle martýria absolvoval. Neskutečně mě zocelila a posunula zase vo schůdek vejš na nikdy nekončící cestě k textařskýmu mistrovství.
Proč „jen“ vo schůdek? Tož když člověk začíná, zlepšuje se mílovejma krokama. Přesně to jsem zažíval při stavbě Zdislavy. Když už ale něco dělá dlouho a né úplně blbě, pokroky jsou v porovnání se začátkama už vo dost menší. AHAbook byl dobrej aji před Jurášovou katovnou. Koneckonců prošel přes husto-kruto-přísný měřítka nejvostřejší tužky v penále. Ale fčíl je ještě vo chlup lepšejší. No tak dobře. Vo dva. Maximálně vo tři. Ale víc už ani chlup. 😇
Čtení, co vás vobohatí
Vo AHAbooku jsem toho už dneska napsal dost. Kdo by ale rád ještě nášup, je přeuctivě zván na www.ahabook.cz. Najde tam nejen ukázky, ale třebas aji vysvětlení toho, proč jsem k tvorbě AHAbooku přistoupil ouplně antinakladatelsky.
Jo, a přímo na webísu jsou k mání aji ňáky slevátorský kouzla. Ty největší sice už vyzobali člobrdové, kteří si přáli vyslat poštovního holuba se zprávou, že AHAbook už vyšel, ale pár zaváděcích sleviček tam ještě je. Zmiznou s koncem prázdnin.
První dvacítka čtenářů mi už pokryla náklady na tvorbu obálky a sazbu jedný kapitoly. Všem dík jak býk! A zvláštní veledík těm, co mohli nakoupit se slevou, ale rozhodli se podpořit moje tvoření plnou částkou. Ještě tak čtyřicet prodanejch AHAbooků a jsem na nule. 😇
Profiketa
Cožeto? Etiketa profesionálů na volný haksně. Nic složitýho. Jen pár postřehů, rad a přání, kerý snad přispějou k tomu, že se nám všem bude freelancerovat zasejc vo trochu líp.
1. Přihrávání kliošů není samozřejmost
Milej profíku, když ti kolegáček dohodí novýho klioše, mysli prosím na to, že:
🙏 je to služba, kterou vůbec dělat nemusí (nejsnadnější je přece poptávajícímu suše oznámit, že vo spolupráci nemá zájem)
🙏 ho to stojí trochu dumání (musí přece popřemejšlet, kdo z nás by se zrovna na tuhle prácičku hodil nejlíp)
🙏 ti věnuje nemálo času a energie (musí přece zjistit třeba to, jestli vo spolupráci máš zájem aji ty, a abys mu mohl zodpovědně vodpovědět, musí ti popsat, vo co de)
🙏 jde tak trochu se svou kůží na trh (když jako doporučený zklameš, pachuť může ulpět aji na něm)
🙏 za to vod tvýho novýho klioše nic nedostane (zato tobě aji díky němu přistane na účtě hezkejch pár peněz a možná aji vopakovaně)
A tak mu, milej profíku, za veškerou tu péči, energii a důvěru aspoň hezky poděkuj. To je fuckt základ a stačí to.
Chceš-li přidat něco navíc, můžeš:
🩵 utrousit o kolegáčkovi děkovně pochvalnou zmínku na sockách, v ňůsletru nebo na ňáký akcičce
🩵 voplatit kolegáčkovi stejnou mincí, až budeš mít sám nadbytek poptávek (jo, aji ten, kdo často rozdává, sám vobčas něco uvítá)
🩵 šířit jeho projekty nebo výtvory mezi další člobrdíky
🩵 pozvat kolegáčka na kafe, pivo, víno, véču…
🩵 pořídit si jeho kurz, bichlu, konzultačky, produktík (a když přitom budeš ignorovat případný slevový kupony, bude to ještě fanfárovější)
Jo, a taky prosím vždycky dej kolegáčkovi vědět, jak se ti s novým kliošem fachá. Von díky tomu může vodhadnout, jestli fšecičko vyhodnotil, jak nejlíp mohl, nebo přehlídl něco, co příště natuty udělá líp.
Primitivní poezie
Minule jsem hlásil, že mizím do hor. Bylo to bájo. Toulky po Alpičkách mi kromě hafo náramnej výhledů, hafance vodpočinku a více než stovky partiček mariáše přinesly taky dost kreativních nápadů. Vedle těch ser-iozních se opět ozvalo básnický střevo primitiva. A tak jsem si při funění do krpálů s gustem zaveršoval. Jedna ukázka za všechny. (Doma by mi sotva přišel na mysl takovej nástroj jako barometr.)
Barometr radí svetr čapku, šálu, rukavice oblečení klidně více zastrč hezky pod Báru když trtkáte na baru
Socsíťový pšouky
🥒 Do čeho se pustit v okurkový sezóně?
☁️ Cítil jsem se vosamělej. Stoupal jsem pustinou. Všude kolem samý mračna.
😡 Pasivní agresivita do textů nepatří.
Poslední flek ve skupinovým bůstu
Šestero mastermindovýho dumání startuje už v září a zbejvá v něm jediný místo. Chceš-li využít sílu skupinovýho nou-hau, piš hned přes tenhlenc form. Další šanci budeš mít až příští rok.
Co na mastermind pro copywritery práskli absolventi z let 2021 až 2023? Tož třeba Karolina Čiklová ho vohodnotila takhlenc:
Jestli něco, tak tohle!
Roman je upřímný, spolehlivý, otevřený a zkušený.
Mastermind pro zvídavé a zvědavé p-savce dokáže pořádně nakopnout.
Když se mu to povedlo u mě, povede se to i u vás. To si pište.
Další zážitky a hafance informací na vás čekaj’ na www.procopywritery.cz.
Malá domů
Takhle pomáhám (nejen) kolegáčkům copywriterům
🤝 Mastermind – Malá skupinka, velká důvěra, a hafo AHA momentů. Začínáme v září a máme poslední volný místo.
🔎 Rozbor textů – Nechejte své copy zrentgenovat ostřížím zrakem. Zjistíme, kde je zakopaný pes. Ukážeme si zlepšováky. A třebas i něco společně přepíšeme.
💰 Kurz cenotvorby – Wifikundace, který vám pomůžou makat míň za víc.
📶 Konzultace a mentoring – Konstruktivní dialog, kterej vás posune na vyšší level.
🪂 Tandovej mentoring – Když jeden mentor nestačí, vrhnou se na vás dva.
💡AHAbook: Cenotvorba (nejen) pro copywritery – Čtení, které vás vobohatí.
A pro firmičky by něco nebylo? Jasan že jo!
🎓 Copyosvětovna = 2v1: školení copywritingu + textařskej workshop.
👫 Týmovej mentoring – hodíme vaše copýtkový nebo textařský voddělení do profesního gala.
A zadarmíčko bys neporadil? Klíďo. Nate!
🥢 Copyhubky – snadná kouzla pro lepší texty.
✍️ Přepišme.to – vysoká škola copywritingu.
🎩 Kouzla pro copywritery – telka pro kolegáčky.
Líbí se vám tohlencto čtivo a máte nutkání se revanšovat?
Přepošlete Milýho aji zlatýho kamarádům. Písněte mi, co se vám líbilo nejvíc.