Netvrdnete na špatným postu?
Deset let jsem hrával hokej. Dycinky jsem bejval první nebo druhej největší čahoun ve třídě. No, a v tý době „trenéři" jeli podle zajetejch stereotypů : Kdo je vysokej, patří do vobrany.
Nebavilo mě to. Plácal jsem slabší průměr někde ve třetí lajně. Když jsme hrávali žákovskou extraligu, skoro jsem se modlil, aby trenér stáhl hru na dvě pětky. Na ledě to totiž bejval masakr. Zlínští mamuti a podobný exoti z jinejch vesmírů nám dávali pořádně na frak.
Když jsme spadli vo soutěž níž, měli jsme na rok šábes a desítky soupeřům sázeli zase my. Ale aji tak to pro mě byl celkem nudex.
V půlce sedmičky přišel zlom. Vo Vánocích jsme jeli na turnaj do Hodonína a v týmu zrovna vládla marodka. Abychom dali dohromady aspoň dvě lajny, musel někdo z beků převzít roli útočníka. Trenér tenkrát ukázal na mě. A tak se ze mě stal centr.
Hned v prvním zápase jsem dal hattrick, kterej rozhodl vo výhře 3 : 2. Pak jsem přidal ještě pár gólů, stal se králem střelců a byl vyhlášenej nejlepším hráčem týmu.
Když jsem u naší střídačky bojoval vo puk, slyšel jsem udiveně vobdivný slova našeho švýcarskýho kouče: „Nikty sem cho neviděl chrát s takovó chutí a nasazjenim." Není divu. Nikdy předtím jsem totiž nedostal šanci vokázat, co ve mně je.
Dlouhý roky jsem hrál na blbým postu. A to jen kvůli kosočtvercovýmu předsudku, že dlouháni mají hrát dycky beky.
Ani v útoku se ze mě nestala žádná hvězda. Ale pravidelně jsem končíval na druhým třetím fleku kanadskýho bodování týmu. A hlavně! Hokej mě začal fuckt bavit.
Pak přišel přechod do dorostu. A tamní trenéři nasadili vobvyklou mantru: S bruslama máš dva metry, sypej do vobrany.
Zkusil jsem to tam pár měsíců plácat a pak hokej radši úplně zabalil.
V životě se mi pak ještě mockrát stalo, že jsem se vocitl na blbým postu. Většinou jsem ale už bohůmdík mohl vzít osud do vlastních pazour. Řekl jsem si vo změnu nebo ju spáchal sám.
Tak třeba:
Chtěl jsem učit víc vo knížkách než drilovat tvrdý a měkký íčka. Tož jsem vodešel ze základky na střední.
Nevoněl mi dějepis, kerej mi na tý střední přihodili do ouvazku. Tož jsem zašel za říďou a řek mu, že budu radějác učit informatiku, páč v Aj-Tý se vrtám vod mala.
Chtěl jsem si splnit mládežnickej sen a živit se psaním. Tož jsem pověsil učitelování na hřebík a stal kopíkem.
Nevonělo mi šéfovo podrazáctví. Tož jsem vykročil na volnou haksnu.
Chtěl jsem klidnější prácu. Tož jsem se po letech rozloučil s alfa klientem a přestal bejt k dispozici 24/7.
Nevonělo mi furt jen psát (a taky se mi trochu stejskalo po učení). Tož jsem stvořil cenotvorbovej kurz a postupně přidával další služby pro kopírajtry.
Dycky to bylo riziko. Dycky jsem přišel vo svý jistý. Dycky jsem nejdřív šel s penězma dolů. Ale po čase se dycinky karta zase vobrátila a v plný kráse se vokázaly přínosy. A ty mě spíš dřív než pozdějác vystřelily do vyššího levlu.
Nenazrál aji u vás čas na podobný škatulátka? Vobčas stačí fuckt drobný popojití nebo úkrok stranou a místo zubního skřípotu budete vrnět blahem. Změna z vobránce na útočníka, to byl posun jen vo pár metrů. Změna z dějepisáře na ajťáka, to byl posun jen vo pár učeben…
Anál-logicky můžete prubnout nějaký svý přesunový drobotisko. Třebas:
Místo ňůsletru točit podkást.
Místo ťukání socsíťových postů začít textovat weby.
Místo jednorázovejch kliošů si najít trvalý spolupráce.
Místo sjezdovek přesedlat na běžky (TVL! Vůbec bych nečekal, že s touhle změnou přijde zrovna moja ženuša.).
Místo baráku bytovat v bytě (klíďo ve stejným městě). Anebo vobráceně.
Místo na koníčka to zkusit na pejska. Anebo vobráceně.
Ale bacha! Postový změny by měly bejt promyšlený, né ukvapený. Jasně! U toho zvířecího dovádění se klidně ukvapte. Jinak je ale dobrý neplíst si chvilkový znudění nebo prudex s dlouhodobou nespokojeností. Když vás jednou nasejří šéf, nesepisujte hnedlenc vejpověď. Dělá to už roky? Tak proč pod ním furt makáte?
Tož estli vám cosi už hafo měsíců či járů říká, že jinde byste mohli rozkvíst, změňte flek. Nejste strom, abyste museli tvrdnout na špatným postu.
Vyryto do papírovýho tabletu reMarkable v holomócký kavárně CAFÉ NA CUCKY, kerou sem vobjevil díky appce Jůropijn Kafy Tryp.
Přežvejkáno šmakovalo
🤖 Skoro 5 hodin AI nalejvárny. Grátis a vod echtovního machra! – Místo všech videí a kurzů vod samozvanejch Ej-Áj rychlokvašek stačí jediný výživný videjko. Špíluje v něm týpek, co do umělošky dělá delší dobu, než kerou stráví věčnej student ve školních lavicích. Díky tomuhlenc rozhovoru vám docvakne hafo souvislostí, poznáte, jakej výhled má vaša kari-éra, a dozvíte se třebas aji to, proč jsou čoveci vlastně taky jen papoušci. Slova Honzy Žáčka, pardon, Romportla vás možná nejdřív znepokojej, nebo dokonce aji vyděsej, ale když doposloucháte až do konce, nejspíš rozšíříte klubík optimistů, keří si dělaj starosti. Na Honzíkovu cestu po světě AI se můžete vydat tudy.
📚 Proč maj knihy hafo stran? – Řada bichlí by mohla mít vosumdesát stránek a řekla by úplně to stejný. Jako zázrakem má ale většina knížek kolem tři stovek stran. Je to nejvýhodnější ekonomicky. Ale u vodborný literatury to má ještě jeden důvod. Aby na vás ty myšlenky fuckt zapůsobily, musíte se jimi zabejvat dostatečně dlouho. A to se u brožurek nestane. Tenhle pohled razí nakladatel Vít Šeborů v podkástu Jedno procento. Zajímavej point. Ale stejně budu radši věřit tomu, že rozumnej čovek vocení, že mu budu šetřit čas tím, že toho co nejvíc vyzvoním na co nejmenším počtu stránek. Přesně toho se držím aji ve svým AHAbooku.
🛜 Netiketa – Díky Klubu tvůrců, kerýmu šéfuje Kavkáč a Pickáč, jsem vobjevil tuhle krátkou sadu netovejch pravidel. Nejspíš nosím klády do Šerwůdu, ale já Netiketu předtím fuckt neznal. Je to hezký. Kdyby se každej těch pár principošů držel, tak nám na všech těch internetech bude hnedlenc fanfárovejc.
Wifikundace
🆙 Color Contrast Checker – Nésu grafik, tož čtenáři mejch socek asi vobčas trpěj, když na ně plácnu ňákej textovej pikčr vytvořenej s láskou – tedy amatérsky. Vodteďka si na to díky týhle wifikundaci budu dávat trošku většího majzla. Stačí do ní naťukat barvičku pozadí a písma a čekr vám hnedlenc vokáže, jak moc (ne)čitelný to pro voka čtenářstva je. Třebas barvičky mejch Copyhubek dopadly skoro na desítku. Jinde mám co napravovat. Za tip na appku posílám díkec na Linkáč Synergice.
📸 Upscayl – Máte ňákou fotečku s děsně blbym rozlišením, ale nutně ju potřebujete plácnout třeba na web? Vylepšovacích appek je hafo, ale tahle má mý sympatie aji kvůlivá tomu, že si ju čovek může stáhnout do kompu, fachá bez vomezení a nemusí za ňu nic cálovat. Dík jak býk posílám logotvůrci Vachudičovi. Než se vrhnete na vylepšování, určo si nejdřív přečtěte aji Tomášovo (!) post vo tom, co, kdy a jak použít. Jinak vám z nevinný fotečky (kerou chcete dát na web tandemovýho mentoringu) může vylízt klidně takováhlenc strašidelná bárbína. 😇
Vobrázek rozhejbán pomocí appky Deep Nostalgia vod MyHeritejdž. A to je třetí dubencová wifikundace. Máte doma třeba fotku prabábičky, kerá nigdá nestála před kamerou? Nahrajte ju do Nostalgie a za pár nanosekund na vás bude mrkat. Doslova.
Dubencová tvorbička
⏱️ Milej zlatej archívek – Uf! Stěhování neSubstackovejch čísel Milýho a zlatýho je hotovson. Z nehezkýho MejlČimpu jsem prvních 23 vydání tohodle škandálního ňůsletru naládoval do spešl rubriky na blog. Kuk tutaj!
🎩 AHAbook – Datlování sebeútlejší knížečky je celkem peklíčko. Psaní pro klioše je proti tomu fuckt brnkačka. Důvod je jasnej. Vlastní projekty nehořej a máš na ně klíďo celej život. Kdybych tímhle tempem psal pro klioše, tak už dávno krachnu. Ale včéra jsem doklepl poslední pasáž. Fčíl už jen pár měsíců editování, korektur, vztekání, dohadování, urážení a dalšího pohoršování a na Vánoce by to veledílo mohlo vyjít. Radši ale neříkám na který. Tož kdybyste chtěli dostat echo, až nastane ten slavnej den, upište se tajhle.
🪂 Pejdž vo tandemovým mentoringu – Na můj vkus trochu horkojehlácká, ale když už mi profesní nevěsta dala nejvostřejší kudlu na krk, kousl jsem se a vytentoval povídání vo tom, co kolegáčkům přinese, když na ně nebudou dohlížet jen dvě vočiska, alo rovnou čtyry. Nakonec to nebude tak zlý, když tuhle pasáž dokonce volovískovala aji textová bohyňa.
🔔 Stěhovačka Copyzvonice na Discord – Xichtbook mě sejřil, až mě dosejřil. Tož jsem všecky svý FB skupiny přehodil na Discord. Jo, taky mi to diskordí prostředí prvních pár let nešmakovalo, ale už jsem si zvyk. A hlavně. Na rozdíl vod fejsu doručí alerty VŠEM, co vo to stojej. Prima je taky to, že si můžu voznačit ňáký zprávy za nepřečtený a díky tomu se k nim pozdějác nezapomenu vrátit a vodpovědět na ně. V nový Copyzvonici to už zase začíná pomalu žít. Dokonce proběhlo aji přehození ňákejch přebytečnejch poptávek. Tož estli jste u mě prošli ňákým servisem pro copykolegy a vo zvonici nemáte ani páru, písněte mi. Pošlu zvací lejstro.
Socsíťový pšouky
💡 Kdy jedno slovo vydá za tři?
🤝 Končim s copywritingem. Zkusim to jako ajťák.
🎽 Marketingový texty jsou jako cedulky na voblečení.
Podpultový nabídky
💰Cenotvorbovej kurz 2023 bude za chvilu minulostí. Přístupy vodnesou čarodky a nový vydaj zase až v ounoru 2024. Předvobjednávky už běžijou. Za letošní cenu. Levnějác to už nebude.
⏱️ 3 trackovací fígly – Videjko, ve kterym vokazuju:
K čemu všemu mi sloužej projektový stopky.
Jak při fakturaci nepřijít vo love.
Proč je dobrý provázat trackovací historiju s genitální tabulkou finančních cílů vod Lucky Krausový.
Milí zlatí kmáni, video je k mání tu.
Malá domů
Takhle pomáhám kolegáčkům copywriterům
🤝 Mastermind – Malá skupinka, velká důvěra, a hafo AHA momentů. Rezervujte si flek na zářijovej termín. Zatím jsou 3 volný.
🔎 Rozbor textů – Nechejte své copy zrentgenovat ostřížím zrakem. Zjistíme, kde je zakopaný pes. Ukážeme si zlepšováky. A třebas i něco společně přepíšeme.
💰 Kurz cenotvorby – Wifikundace, který vám pomůžou makat míň za víc. Fčíl předvobjednávka kurzu 2024 za letošní cenu. Levnější už to nebude. 😇
📶 Konzultace a mentoring – Konstruktivní dialog, kterej vás posune na vyšší level.
🪂 Tandovej mentoring – Když jeden mentor nestačí, vrhnou se na vás dva.
A pro firmičky by něco nebylo? Jasan že jo!
🎓 Copyosvětovna = 2v1: školení copywritingu + textařskej workshop.
👫 Týmovej mentoring – hodíme vaše copýtkový nebo textařský voddělení do profesního gala.
A zadarmíčko bys neporadil? Klíďo. Nate!
🥢 Copyhubky – snadná kouzla pro lepší texty.
✍️ Přepišme.to – vysoká škola copywritingu.
🎩 Kouzla pro copywritery – telka pro kolegáčky.
Líbí se vám tohlencto čtivo a máte nutkání se revanšovat?
Přepošlete Milýho aji zlatýho kamarádům. Písněte mi, co se vám líbilo nejvíc.