Škandál! 👇
V čem se copy volnonožkování podobá učitelování
Příživníci, nemakačenka, manipulátoři. Nálepky, kerý spravedlivý lid rád přilípne na ksicht jak učitelům, tak volnonožkujícím copywriterům (Jasňačka. Tenhlenc pojem neznaj. Prostě jsme pro ně hovada, kerý dělaj ty z<|>ný reklamy.)
Vodkaď pochází podhoubí těhle soudů? A platí u nich vokřídlený Na každým šprochu pravdy trochu? Tož zrovinka na to vám, milí zlatí, fčíl krapet posvítím. A vezmu si na to hnedlenc tři lucerny:
týpka, kerej 11 let učil
kopíka zaměstnance
volnonožeckýho copýtka
Všecky tři svítilny třímal v pazourách jeden a ten samej člobrda. 👇
Žádný fedry! Nesepsal jsem ublíženeckou vobhajobu. Spíš mi docvaklo, co všecko maj freelance copywriteři společnýho s kantorama. A páč je toho fuckt hafo, vybral jsem tři nejmíň zřejmý análogie.
1. „Makaj jen 20 hodin tejdně!“
Když jste kantor na základce, váš plnej ouvazek, to je 22 hodin v rozvrhu. Pokavaď učitelujete na střední, dokonce ještě vo hoďku míň. To zní jako ráj, co?
A dvojnásob to platí, když si čovek uvědomí, že vona hodina má „jenom“ 45 minut. Ve vejsledku to teda dělá vokolo 16 hodin tejdně.
Tož a fčíl k tomu přihoďte prázdniny. Letní, velikonoční, vánoční a jarní. Plus ňáký to ředitelský volno, výletíčky, exkurzičky, školeníčka….
Ty vole, vždyť ty kantoři ve vejsledku vůbec nedělaj! Co to je za prácu? 16 hodin tejdně, 40 tejdnů v roce. To je pouhopouhejch 640 hodin ročně. WTF!
A víte co? Jako copywriter na volný hnátě se dostávám na podobný cifry. Teda aspoň viděno určitou optikou. Ty flákači!
Bulvární část máme za sebou. Pojďme si nalít štamprdle faktomluvice.
Učitel aji copywriter udělá nejdřív hafo práce za voponou.
Jen tak může těch pár hodin, co je vidět na jevišti, pořádně zazářit.
Těch 21 nebo 22 rozvrhovejch hodin, to je jen přímá pedagogická činnost. Prostě čas strávenej s žákama v učebně, laboratoři, dílně tělocvičně…
Tááááák. A nejčko k tomu přičítněte dozory, porady, konzultační hodiny, překokotský papírování, rodičáky, dny votevřenejch dveří, besídky, karnevaly… A hlavně vymejšlení písemek, jejich vopravování a dennodenní dělání příprav.
Řeknu vám, že když jsem začínal učitelovat, v tejdnu jsem spával tak 4 hoďky denně. Betl-tajm jsem doháněl vo vejkendech.
Jasný, tohle hrozně záleží na tom, jaký čovek učí předměty, a taky na tom, jak moc to bere poctivě. Sám jsem časem pochopil, že aji v tomhle platí: míň je víc. Ale vo tom třebas jindá.
Jak je možný, že tak málo makám aji na volný haksně? Nepřenesl jsem si tam jen učitelskou lenost? Kdepak. Ve freelancingu totiž taky existuje něco jako přímá pedagogická činnost. Říká se jí fakturovatelnej čas.
V copy je to doba nadupaná rešeršováním, analyzováním, chrlením nápadů, psaním, škrtáním, přepisováním a třema zádelema další roboty, kerou jsem kdysi shrnul v principu Věžovce.
Zatímco tahle rachota se ofiko vobjeví na vystavenejch fakturách, fůra předchozí a pochozí práce zůstane za voponou. Tož to máme třebas líbesbrífování s poptávajícíma, tvoření cenovejch nabídek, sebepropagování, úředničení, tuny vzdělávání a hafanec dalších věcí, kerejma to tu nebudu tapetovat, páč jste nejen milí a zlatí, ale aji vosvícení.
2. Psycho ždímačka nejtvrdšího kalibru
Když čovek maká bednou,
je aji po těch pár hodinách vorvanej jak borůvky za komančů.
Nemám vobjektivní srovnání s mnohaletou manuální robotou. Největším výkonem v tomhle vohledu pro mě asi bylo, když jsme zamlada s tátou a dědou postavili chalupu.
Jedno vám ale můžu říct. Jen co jsem umyl míchačku a uklidil vercajk, měl jsem padla. A svaly mohly začít regenerovat.
Když jsem zamčel dveře kabinetu nebo když fčíl zaklapnu noťas s copy prací, hlava jede dál.
„A zejtra bych mohl tohlenc téma děckám přiblížit pomocí týhle aktivity. Jasan. To je super. Doma to připravím.“
„Hele, ten hlavní nadpis by možná zněl líp, kdybych…“
Je to fuckt záhul. A těžko se vypíná. Spolehlivě zabírá snad jen to, když se čovek fyzicky zruší. Třeba při běhání. Nebo u míchačky. 😇
3. Šibování s budoucností národa
Vidím to, jako by to bylo dneska. Druhák, třeťák na střední, to byla doba, ve který mě dost zásadně formovaly názory a postoje učitelů. Teda tehdá se jim ještě říkalo profesoři.
Kvůlivá jednomu jsem začal chodit do filmovýho klubu, zajímal se vo výtvarný umění a nakonec šel studovat čeják. Jako von. Druhej mi zase do kebule zasel lásku k moudrosti – takzvanou filozofii. Třetí přidal to, čtvrtej vono… Pátej až dvacátej mě inspiroval taky. Coby negativní příklady.
Tohle memento mě naštěstí provázelo aji během mý kantorský (kari)éry. Dával jsem si kurevskýho majzla, abych se ani v náznaku nechoval jako pračurák. (Snad se mi to aspoň vobčas dařilo.) Abych nevnucoval hotový názory, ale spíš je pomáhal rodit v hlavách „budoucnosti našeho národa“. 😇
Vono je totiž strašně snadný lidi v tomhle věku zmanipulovat. Vobzvlášť z pozice autority, ke který třebas i vzhlížijou. Bohůmžel se to děje dnes a denně.
Jenže vono tý manipulace mají mlaďoši kolem sebe už tak dost. Prská na ně z telky, z netu, letáků, billů a boardů. A nejen na mládežníky.
Slovo je fuckt mocná zbraň a dokáže pomotat kebulu aji nadprůměrně intoš lidem.
Jako copywriteři, marketéři a další tvůrci máme v rukách vopravdu těžkej kalibr. A v době AI se jeho síla ještě znásobí.
Ne každej vábení moci ustojí. Tož tu máme Máry Zdrhaly a podobný exoty. Vezměme si je prosím za negativní příklad coby vonoho pátýho až dvacátýho učitele a zkusme s vonou mocí nám svěřenou nakládat aspoň kapánek zodpovědně.
A vůbec neva, že třeba naše tvorba nevovlivňuje miliony člobrdů. Každej kousek se počítá. Každej kousek může bejt ten rozhodující. Ten, kerej určí směr naší budoucnosti. Dík jak býk!
Jak srovnala kopyto na volný haksně a kantorka AI
Sámoška, že těch styčnejch bodů mezi voběma profesema je vícero. Ty hore ležely na srdci mně. Který vokupujou botí hercnu? 👇
Přežvejkáno, šmakovalo
🎉 25 let svýho volnonožectví rekapituluje Ondráš Ilinčevů. A je to výbordelný čtení: Nedělejte zadarmo. Zadarmo tvořte obsah. Tím zvýšíte autoritu a svou cenu na trhu práce. Můj blog bude vždy zadarmo. Moje práce bude vždy za peníze, i za rodinu.
Nebo: Každý váš klient musí být lepší. Ale musíte si tyto klienty zasloužit. Dělat práci, která vám možná bude nekomfortní, protože bude posouvat bariéry. A také to znamená přestat účtovat po hodině a začít účtovat po projektu / přidané hodnotě.
👗 Nikdy nepůjdu na volnou haksnu! Tvrdila Bároběžka Koloběžka Hlavicová před pěti lety. Fčíl na ní hopsá třetí rok. Tož si vzala bičík a ve 14 zastaveních sesumírovala křížovou cestu freelance bohyně.
Nejvíc mi šmakovala jedenáctka:
Být normální není normální
Odevzdat text včas. Poradit s něčím navíc. Zajímat se. Okomentovat grafiku. Komunikovat slušně.
Vždycky jsem si myslela, že je to normální. Klienti mě poučili, že ani náhodou. Běžně jim programátor měsíc nezvedne telefon a grafik je pošle do hádejte-kam, protože se špatně vyspal.
Jsou rádi za každého specialistu, na kterého je spoleh.
⚽️ Ňůsletrový kopačky aspoň zpočátku bolej každýho tvůrce (✏️, foukám vořezávátko!). Časem si na ně čovek zvykne a přestane čmuchat po příčinách. A ještě větším časem přinde na to, že má děkovat nejen za každýho novýho čtenáře, ale aji za každýho vodhlášenýho. Nebo skoro za každýho.
Márty Kavkůj totiž ve 12. dílu Tvůrcastu říká, že někerý lidi se z vašeho ňůsletru vodhlásej, aniž by vo tom věděli. Japato? Tož stačí, když v dobrý víře přepošlou váš líbesbríííf kámošovi. Tomu nešmakuje a bez přemejšlení klikne na unsubscribe. Fuckt škandál!
Wifikundace
🔠 TypeScale – Nechcete si fajné velikosti písmenek cucat z prstu? Nechejte to na TypeScale. Stačí si poručit, vo jakej font máte zájem, zadat velikost normoš textu, vybrat typ měřítka a během nanosekundy máte všecinko spočteno i vokázáno:
Jo, a pod náhledem číhá ještě kouzelnější čudlík. Ťukněte na Grab the CSS a máte rovnou kódík, kerej vám (mimo jiný) na webísu vošéfuje velikosti písem v nadpisech všech ourovní:
Podpultový info
🔎 Textová bruska, brusidlo, brusič. No, nechcu do toho zbytečně zabrušovat, abych z toho pak nemusel vybrušovat. Prostě jsem vodšpuntoval novou službu: Rozbor textů pro copywritery.
Teda novou. Voni si ju kolegáčci vobjednávali už dřív v rámci mentoringu. Jenže já jádro mentoringu vidíme ein trochen jinde. Tož jsem tyhle siamský dvojčata úspěšně rozsek a věřím, že vám budou dělat radost aji v sólo podobě.
🗣️ Mastermind kruh pro copywritery votevře svý brány už v dubnu. Fčíl bude ještě intenzivnější. Do prázdnin se sejdeme celkem 6krááát na 3 onlajnový hoďky. Prostě pořádnej akcelerátor vašich copy nápadů, dovedností a postupů. A fantastický načasování: nabušení a posílení si vodskočíte na dovču a pak s novou energií a odstupem všecičko rozjedete.
Malá domů
Takhle pomáhám kolegáčkům copywriterům
🤝 Mastermind – Malá skupinka, velká důvěra, a hafo AHA momentů. Rezervujte si flek na dubnovej termín.
🔎 Rozbor textů – Máte spokojené klienty, ale zdá se vám, že kvalita vašich textů stagnuje? Myslíte si, že klientovy připomínky jsou neopodstatněné? Nebo „jen“ prahnete po jistotě, že je vaše copy v pořádku? Nechejte své texty zrentgenovat ostřížím zrakem zkušeného kolegy. Zjistíme, kde je zakopaný pes. Ukážeme si zlepšováky. A třebas i něco společně přepíšeme.
💰 Kurz cenotvorby – Wifikundace, který vám pomůžou makat míň za víc.
📶 Konzultace a mentoring – Konstruktivní dialog, kterej vás posune na vyšší level.
A pro firmičky by něco nebylo? Jasan že jo!
🎓 Copyosvětovna = 2v1: školení copywritingu + textařskej workshop
Líbí se vám tohlencto čtivo a máte nutkání se revanšovat?
Přepošlete Milýho i zlatýho kamarádům. Písněte mi, co se vám líbilo nejvíc.